Το Σαββατοκύριακο που πέρασε (26&27/4) διεξήχθησαν στο Εθνικό Σκοπευτήριο Βύρωνα και στο σκοπευτήριο Μαλακάσας, οι Πανελλήνιοι Αγώνες Σκοποβολής που είχαν προγραμματιστεί για τις 12&13 του μήνα, αλλά αναβλήθηκαν λόγω αποχής των Αθλητικών Ομοσπονδιών από κάθε αγωνιστική δραστηριότητα.

Στο πρόγραμμα περιλαμβάνονταν τα Ολυμπιακά αγωνίσματα με πυροβόλο τουφέκι στην απόσταση των 50 μέτρων και τα αγωνίσματα των 25 μέτρων Πιστόλι Ταχύτητας Ανδρών και SportΠιστόλι Γυναικών.

 

 

Ο Κολοβός νικητής στο πρηνηδόν

Με τρεις ισοπαλίες στην οκτάδα του τελικού έληξε ο προκριματικός στο τουφέκι πρηνηδόν ανδρών! Η κατάταξη κρίθηκε από το πλήθος των κεντρικών δέκα (όπως προβλέπεται), αναδείχθηκε όμως έτσι το ενδιαφέρον του τελικού.

Παρότι πέμπτος στην κατάταξη του προκριματικού, ο Κωνσταντίνος Κολοβός (ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ) αποδείχθηκε ψυχραιμότερος και επικράτησε στην διαδικασία του τελικού, κατακτώντας τον τίτλο και το χρυσό μετάλλιο. Στο βάθρο των μεταλλίων ανέβηκαν επίσης οι Βαγγέλης Λιόγρης (ΑΣΟ Εκάτη) και Ιγνάτιος Ψυλλάκης (ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ) από τους πλέον έμπειρους του αγωνίσματος.

Τα αποτελέσματα:

Τουφέκι Πρηνηδόν Ανδρών

1 ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ       ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ               580 22x           205,7

2 ΛΙΟΓΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ                 ΑΣΟ ΕΚΑΤΗ               581 18x           202,9

3 ΨΥΛΛΑΚΗΣ ΙΓΝΑΤΙΟΣ                  ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ               573 16x           182,1

4 ΚΑΤΣΙΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ                   ΣΟ ΔΕΗ                      582 25x           151,5

5 ΚΙΟΥΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                   ΣΟ ΔΕΗ                      582 24x            140,7

6 ΝΙΚΟΛΟΥΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ       ΠΣΕ                             573 21x            115,9

7 ΔΕΡΒΕΝΤΖΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ          ΑΣΟ ΕΚΑΤΗ               580 25x              95,9

8 ΜΠΟΥΜΠΟΝΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ   ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ               576 22x               77,1

Ομαδικά

1 ΣΟ ΔΕΗ                   1735

2 ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ            1729

3 ΑΣΟ ΕΚΑΤΗ            1719

Η Παπαχρήστου κορυφαία στο Τουφέκι Γυναικών

Αδιαμφισβήτητη η κυριαρχία της Βασιλικής Παπαχρήστου (Νίκανδρος- ΕΛΑΣ) στο τουφέκι Γυναικών! Η έμπειρη αθλήτρια του Νίκανδρου και της ομάδος της ΕΛΑΣ επικράτησε με άνεση τόσο στο τουφέκι πρηνηδόν όσο και στο τουφέκι τριών στάσεων. Τερματίζοντας πρώτη στους προκριματικούς και των δύο αγωνισμάτων, κρατήθηκε στην πρώτη θέση και στους τελικούς εξασφαλίζοντας τους τίτλους για μια ακόμη χρονιά!

Τουφέκι Πρηνηδόν Γυναικών

1 ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ         ΝΙΚ/ΔΡΟΣ ΕΛΑΣ       584   20x

2 ΜΠΑΝΤΩΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ      ΣΣΒ                            575   21x

3 ΑΛΜΟΥΖΟΥ ΑΣΗΜΙΝΑ                 ΣΣΒ                            573   19x

4 ΜΠΕΝΕΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ             ΕΓΣ ΕΛΑΣ                 573   18x

5 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ    ΣΟ ΔΕΗ                    563    16x

6 ΚΟΚΚΑΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ         ΓΣΚ ΕΛΑΣ                 558   13x

7 ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ           ΝΙΚ/ΔΡΟΣ                  554   10x

8 ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΦΑΝΗ               ΓΣΚ                            544   11x

Ομαδικά

1 ΕΛΑΣ            1715

2 ΣΣΒ              1664

3 ΓΣΚ              1588

Τουφέκι 3Χ40 Ανδρών

1 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΣ       ΔΕΗ ΕΛΑΣ                 1.083 23x        441,4

2 ΒΕΡΤΟΥΔΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ  ΠΑΣ ΕΛΑΣ                 1.095 23x        432,3

3 ΛΙΟΓΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ                 ΑΣΟ ΕΚΑΤΗ              1.099 34x        418,6

4 ΠΑΠΑΤΖΙΚΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ          ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ ΕΛΑΣ    1.101 29x        405,2

5 ΤΣΟΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                     ΣΟ ΔΕΗ                      1.082 23x        395,2

6 ΜΠΟΥΜΠΟΝΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ    ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ               1.063 26x        378,5

7 ΒΑΡΕΛΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ            ΣΣΒ                             1.081 23x         366,7

8 ΚΑΤΣΙΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ                  ΣΟ ΔΕΗ                       1.105 34x            0,0

Ομαδικά

1 ΣΟ ΔΕΗ                   3270

2 ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ            3222

3 ΣΣΒ                          3124

Τουφέκι 3Χ20 Γυναικών

1 ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ         ΕΛΑΣ                568   18x           435,3

2 ΜΠΕΝΕΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ             ΕΛΑΣ                540   10x           419,2

3 ΜΠΑΝΤΩΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ      ΣΣΒ                  561   17x           404,8

4 ΒΑΡΣΟΥ ΝΙΚΗ                              ΓΣΚ                 479     4x            375,0

5 ΣΑΜΑΡΑ ΕΛΕΝΗ                          ΣΣΒ                 489     4x            362,2

6 ΑΛΜΟΥΖΟΥ ΑΣΗΜΙΝΑ                ΣΣΒ                  532    11x           355,2

7 ΧΕΚΙΜΟΓΛΟΥ ΠΟΛΥΞΕΝΗ       ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ   502      4x            326,3

8 ΚΟΚΚΑΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ        ΕΛΑΣ               484      3x                 0,0

Ομαδικά

1 ΕΛΑΣ           1592

2 ΣΣΒ             1582

3 ΓΣΚ             1423

Εκτός βάθρου ο Ξυνογαλάς

Ο περσινός νικητής Ανδρέας Ξυνογαλάς (ΑΟ Μπούντο) με έναν άσχημο τελικό βρέθηκε εκτός μεταλλίων παρότι είχε τερματίσει πρώτος στον προκριματικό και μάλιστα με οκτώ (8) βαθμούς από τον δεύτερο Διονύση Λιβέρη (ΠΑΟ). Ο Δημήτρης Χειμώνας (ΣΣΒ) αποδείχθηκε ο πλέον εύστοχος στον τελικό με 16 επιτυχίες, ακολουθούμενος από τους Κρήτες Κωνσταντίνο Μπυνιχάκη (ΠΑΣ) και Μανώλη Μαρκάκη (ΠΑΣ).

Πιστόλι Ταχύτητας Ανδρών

1 ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ                       ΣΣΒ                  537                  16Χ/40

2 ΜΠΙΝΥΧΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ          ΠΑΣ                  531                  15Χ

3 ΜΑΡΚΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ                   ΠΑΣ                  537                  12Χ 

4 ΞΥΝΟΓΑΛΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ                        ΑΟ Μπούντο   548/600             8Χ

5 ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΘΕΟΛΟΓΟΣ                       ΣΛ ΖΕΥΣ          532                     7Χ 

6 ΛΙΒΕΡΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ                           ΠΑΟ                 540                     4Χ

7 ΦΡΑΚΟΥΛΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ            ΕΣΚΟΘ            530                   

8  ΤΣΙΤΟΥΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                        ΠΣΕ                 528  

Η Κασούμη επανακάμπτει μάλλον άνετα

Με σχετική άνεση η Άγη Κασούμη (Α. Κασούμη ΕΑΣΟ) επανήλθε ξανά στην κορυφή του Πιστολιού SportΓυναικών. Αφού τερμάτισε με διαφορά επικεφαλής στον προκριματικό, πέρασε πρώτη με οκτώ (8) επιτυχίες στον τελικό, όπου επικράτησε της Πηνελόπης Τσαντούλα (ΠΣΕ) 10-8. Στη μονομαχία για την τρίτη θέση, η περσινή νικήτρια Αθηνά Δούκα (ΣΟΕΛ) έχοντας επτά (7) επιτυχίες πήρε το χάλκινο μετάλλιο περιορίζοντας εκτός βάθρου τη Δήμητρα Παπακανέλλου (Έψιλον) που είχε πέντε (5) δεκάρια στον τελικό.

SportΠιστόλι Γυναικών

1 ΚΑΣΟΥΜΗ ΑΓΑΘΗ                        Ε.Α.Σ.Ο. Α.Κασούμη    570/600           8Χ       10

2 ΤΣΑΝΤΟΥΛΑ ΠΗΝΕΛΟΠΗ          ΠΣΕ                                541                  5Χ          8

3 ΔΟΥΚΑ ΑΘΗΝΑ                             ΣΟΕΛ                              529                  4Χ+1     7

4 ΠΑΠΑΚΑΝΕΛΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ     ΣΟ Έψιλον                     532                  4Χ+0     5

5 ΜΙΧΕΛΑΚΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ           ΣΟΕΛ                              544                  2Χ+0

6 ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝ.        ΠΣΕ                                 525                  1Χ

7 ΜΑΡΗ ΙΩΑΝΝΑ                            ΠΑΣ                                 524                  2Χ +1

8 ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ           ΑΟ Νίκανδρος               522                  3Χ

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (3 &4 Μαΐου) θα διεξαχθούν οι αντίστοιχοι αγώνες (πυροβόλων) εφήβων και νεανίδων, στο Εθνικό Σκοπευτήριο Βύρωνα για τα τουφέκια και στο σκοπευτήριο Μαλακάσας για τα πιστόλια.